Vicor Corporation V28A28M200BG
V28A28M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A28M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28M200BG.pdf
Availability of V28A28M200BG
QUANTITY
V28A28M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28M200BG
Internal Part NumberEIS-V28A28M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28M200BG
Related LinksV28A28, V28A28M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28M200BG Details Description
Related parts for V28A28M200BG
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 7.2KV P90 3838 datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.03A 14 MOHM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.5MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC datasheet.pdf