Vicor Corporation V28A28M200BS3
V28A28M200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A28M200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28M200BS3.pdf
Availability of V28A28M200BS3
QUANTITY
V28A28M200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28M200BS3
Internal Part NumberEIS-V28A28M200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28M200BS3
Related LinksV28A28, V28A28M200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28M200BS3 Details Description
Related parts for V28A28M200BS3
IC 6-CH DIG AUD PWM PROC 80-TQFP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 41000UF 50V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 22AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 900MA 454 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 6.8 UF 10% 400VDC 3 datasheet.pdf