Vicor Corporation V28A36H200B2
V28A36H200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36H200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36H200B2.pdf
Availability of V28A36H200B2
QUANTITY
V28A36H200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36H200B2
Internal Part NumberEIS-V28A36H200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36H200B2
Related LinksV28A36, V28A36H200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36H200B2 Details Description
Related parts for V28A36H200B2
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 10:1 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 24TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.1A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
R/W HEAD W/5M ROBOT CABLE datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 55A AC/DC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf