Vicor Corporation V28A36H200BG2
V28A36H200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36H200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36H200BG2.pdf
Availability of V28A36H200BG2
QUANTITY
V28A36H200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36H200BG2
Internal Part NumberEIS-V28A36H200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36H200BG2
Related LinksV28A36, V28A36H200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36H200BG2 Details Description
Related parts for V28A36H200BG2
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
ICL 7 OHM 20% 15A 30MM datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 4 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 649 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf