Vicor Corporation V28A36H200BS
V28A36H200BS picture photo
Mfg. Part Number
V28A36H200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36H200BS.pdf
Availability of V28A36H200BS
QUANTITY
V28A36H200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36H200BS
Internal Part NumberEIS-V28A36H200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36H200BS
Related LinksV28A36, V28A36H200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36H200BS Details Description
Related parts for V28A36H200BS
IC SCSI 9-LINE TERM 24-TSSOP datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.8A 102 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 2A WOM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED 3535 GRN 525NM 700MA HP SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 3A SOD64 datasheet.pdf