Vicor Corporation V28A36M200BS3
V28A36M200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36M200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36M200BS3.pdf
Availability of V28A36M200BS3
QUANTITY
V28A36M200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36M200BS3
Internal Part NumberEIS-V28A36M200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36M200BS3
Related LinksV28A36, V28A36M200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36M200BS3 Details Description
Related parts for V28A36M200BS3
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 11.5A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf