Vicor Corporation V28A3V3C150BL2
V28A3V3C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A3V3C150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V28A3V3C150BL2.pdf
Availability of V28A3V3C150BL2
QUANTITY
V28A3V3C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A3V3C150BL2
Internal Part NumberEIS-V28A3V3C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency78.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A3V3C150BL2
Related LinksV28A3V3, V28A3V3C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A3V3C150BL2 Details Description
Related parts for V28A3V3C150BL2
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 2ROW 5POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TRANSFORMER GROUND FAULT RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 10.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO-219AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf