Vicor Corporation V28A48M200BF3
V28A48M200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A48M200BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V28A48M200BF3.pdf
Availability of V28A48M200BF3
QUANTITY
V28A48M200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A48M200BF3
Internal Part NumberEIS-V28A48M200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A48M200BF3
Related LinksV28A48, V28A48M200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A48M200BF3 Details Description
Related parts for V28A48M200BF3
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 27A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf