Vicor Corporation V28B12H125BG
V28B12H125BG picture photo
Mfg. Part Number
V28B12H125BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W
Datasheet Download
V28B12H125BG.pdf
Availability of V28B12H125BG
QUANTITY
V28B12H125BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B12H125BG
Internal Part NumberEIS-V28B12H125BG
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B12H125BG
Related LinksV28B12, V28B12H125BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B12H125BG Details Description
Related parts for V28B12H125BG
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLE POWER CTRLR 20-QFN datasheet.pdf
CONN HEADR 44POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
SWITCH SEAL PLUNG SPDT 3A SOLDER datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 32POS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
TERM SPLICE 1" datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.1 OHM datasheet.pdf