Vicor Corporation V28B12H125BN2
V28B12H125BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B12H125BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W
Datasheet Download
V28B12H125BN2.pdf
Availability of V28B12H125BN2
QUANTITY
V28B12H125BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B12H125BN2
Internal Part NumberEIS-V28B12H125BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B12H125BN2
Related LinksV28B12, V28B12H125BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B12H125BN2 Details Description
Related parts for V28B12H125BN2
MOSFET P-CH 20V 6A 6-TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOD RX HYRID 303.825MHZ SM-20L datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
COAX CABLE-DATA BUS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf