Vicor Corporation V28B12M125BG3
V28B12M125BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B12M125BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W
Datasheet Download
V28B12M125BG3.pdf
Availability of V28B12M125BG3
QUANTITY
V28B12M125BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B12M125BG3
Internal Part NumberEIS-V28B12M125BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B12M125BG3
Related LinksV28B12, V28B12M125BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B12M125BG3 Details Description
Related parts for V28B12M125BG3
CAP FILM 1200PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf