Vicor Corporation V28B12M125BS2
V28B12M125BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B12M125BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W
Datasheet Download
V28B12M125BS2.pdf
Availability of V28B12M125BS2
QUANTITY
V28B12M125BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B12M125BS2
Internal Part NumberEIS-V28B12M125BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B12M125BS2
Related LinksV28B12, V28B12M125BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B12M125BS2 Details Description
Related parts for V28B12M125BS2
IC PROGRAM 3.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 176LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8A OLIVE datasheet.pdf