Vicor Corporation V28B15M150BN2
V28B15M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B15M150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V28B15M150BN2.pdf
Availability of V28B15M150BN2
QUANTITY
V28B15M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B15M150BN2
Internal Part NumberEIS-V28B15M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B15M150BN2
Related LinksV28B15, V28B15M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B15M150BN2 Details Description
Related parts for V28B15M150BN2
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
IC MPU 8NIT 5V 16MHZ EXT 40-DIP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 50MA RADIAL datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD25-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 5.5MM 6.14" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
14000UF 100V 64X117 85C ST datasheet.pdf