Vicor Corporation V28B28H150BF
V28B28H150BF picture photo
Mfg. Part Number
V28B28H150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28H150BF.pdf
Availability of V28B28H150BF
QUANTITY
V28B28H150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28H150BF
Internal Part NumberEIS-V28B28H150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28H150BF
Related LinksV28B28, V28B28H150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28H150BF Details Description
Related parts for V28B28H150BF
RES 7.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 2A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf