Vicor Corporation V28B28T150BG3
V28B28T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B28T150BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28T150BG3.pdf
Availability of V28B28T150BG3
QUANTITY
V28B28T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28T150BG3
Internal Part NumberEIS-V28B28T150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28T150BG3
Related LinksV28B28, V28B28T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28T150BG3 Details Description
Related parts for V28B28T150BG3
IC REG SWITCHD CAP 3V 16TSSOP datasheet.pdf
IC 4.37V P-P 10% SOT23-3 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8MSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 200VDC/10A 4-32VDC datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC SOLAR CELL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 2.7K OHM 11SIP datasheet.pdf