Vicor Corporation V28B36H150BF3
V28B36H150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B36H150BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V28B36H150BF3.pdf
Availability of V28B36H150BF3
QUANTITY
V28B36H150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B36H150BF3
Internal Part NumberEIS-V28B36H150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B36H150BF3
Related LinksV28B36, V28B36H150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B36H150BF3 Details Description
Related parts for V28B36H150BF3
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf