SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC40-48G
GPC40-48G picture photo
Mfg. Part Number
GPC40-48G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 40W
Datasheet Download
GPC40-48G.pdf
Availability of GPC40-48G
QUANTITY
GPC40-48G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC40-48G
Internal Part NumberEIS-GPC40-48G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)-
Power (Watts)40W (50W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max40W (50W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC40-48G
GPC40-48G Details Description
Related parts for GPC40-48G
TERM RING VYL 16-14AWG 3/8 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 22VC DFN1006 datasheet.pdf
CONN MALE PIN 5POS T/H R/A datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
YOKE datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf