Vicor Corporation V28B36M150BL2
V28B36M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B36M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V28B36M150BL2.pdf
Availability of V28B36M150BL2
QUANTITY
V28B36M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B36M150BL2
Internal Part NumberEIS-V28B36M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B36M150BL2
Related LinksV28B36, V28B36M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B36M150BL2 Details Description
Related parts for V28B36M150BL2
SWITCH UNIT ILLUM 24V DPDT WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 52VWM 90.09VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 10MA TSOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 194MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTICAL LINK MODULE REMOTE SLAVE datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM CC 24VDC datasheet.pdf