Vicor Corporation V28B3V3C75BF3
V28B3V3C75BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B3V3C75BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V28B3V3C75BF3.pdf
Availability of V28B3V3C75BF3
QUANTITY
V28B3V3C75BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B3V3C75BF3
Internal Part NumberEIS-V28B3V3C75BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B3V3C75BF3
Related LinksV28B3V, V28B3V3C75BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B3V3C75BF3 Details Description
Related parts for V28B3V3C75BF3
RES SMD 43.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 64POS 24SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 16AWG datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 17POS datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
RKS10C datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf