Vicor Corporation V28B3V3C75BS2
V28B3V3C75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B3V3C75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V28B3V3C75BS2.pdf
Availability of V28B3V3C75BS2
QUANTITY
V28B3V3C75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B3V3C75BS2
Internal Part NumberEIS-V28B3V3C75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B3V3C75BS2
Related LinksV28B3V, V28B3V3C75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B3V3C75BS2 Details Description
Related parts for V28B3V3C75BS2
DMM POCKET MANUAL RANGE 3DIGIT datasheet.pdf
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONV DC/DC TRI 5V 6A +/-12V 0.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.914KOHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C datasheet.pdf
LED COB 4000K 95CRI 36V SMD datasheet.pdf