Vicor Corporation V28B3V3H75B
V28B3V3H75B picture photo
Mfg. Part Number
V28B3V3H75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V28B3V3H75B.pdf
Availability of V28B3V3H75B
QUANTITY
V28B3V3H75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B3V3H75B
Internal Part NumberEIS-V28B3V3H75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B3V3H75B
Related LinksV28B3, V28B3V3H75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B3V3H75B Details Description
Related parts for V28B3V3H75B
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 40PF 3KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 9V OUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 61.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.7A 78 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf
Isolated Sub-Miniature 1W Dual Output DC/DC Converters datasheet.pdf