Vicor Corporation V28B3V3H75BS3
V28B3V3H75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B3V3H75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V28B3V3H75BS3.pdf
Availability of V28B3V3H75BS3
QUANTITY
V28B3V3H75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B3V3H75BS3
Internal Part NumberEIS-V28B3V3H75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B3V3H75BS3
Related LinksV28B3V, V28B3V3H75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B3V3H75BS3 Details Description
Related parts for V28B3V3H75BS3
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.019 OHM 1% 2W 2816 datasheet.pdf
CONN HEADR 0.049" 16POS SMT TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC 30UF RADIAL datasheet.pdf