Vicor Corporation V28B5T75BG2
V28B5T75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B5T75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V28B5T75BG2.pdf
Availability of V28B5T75BG2
QUANTITY
V28B5T75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B5T75BG2
Internal Part NumberEIS-V28B5T75BG2
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B5T75BG2
Related LinksV28B5, V28B5T75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B5T75BG2 Details Description
Related parts for V28B5T75BG2
JUMPER-H9991TR/1852WH/H9991TR12" datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 100MHZ 208QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 8MA 15VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100 T/H datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 500A 2TOWER datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 45POS MALE datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf