Vicor Corporation V28C12H100BG3
V28C12H100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C12H100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V28C12H100BG3.pdf
Availability of V28C12H100BG3
QUANTITY
V28C12H100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C12H100BG3
Internal Part NumberEIS-V28C12H100BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C12H100BG3
Related LinksV28C12, V28C12H100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C12H100BG3 Details Description
Related parts for V28C12H100BG3
IC EEPROM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10VC SOT563 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf