Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YPEK1500T
YPEK1500T picture photo
Mfg. Part Number
YPEK1500T
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 1500 OHM 25C
Datasheet Download
YPEK1500T.pdf
Availability of YPEK1500T
QUANTITY
YPEK1500T Order Process
Ship out your order
Specifications of YPEK1500T
Internal Part NumberEIS-YPEK1500T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max550V
Current - Max100mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
Current - Trip (It)24mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YPEK1500T
Related LinksYPEK, YPEK1500T Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
YPEK1500T Details Description
Related parts for YPEK1500T
CONV DC/DC .25W 12VIN 5VOUT SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LM 5.08/16/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
LOCATOR MINI EJECTOR datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP ML-E COOL WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf