Vicor Corporation V28C15H100BS2
V28C15H100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C15H100BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V28C15H100BS2.pdf
Availability of V28C15H100BS2
QUANTITY
V28C15H100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C15H100BS2
Internal Part NumberEIS-V28C15H100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C15H100BS2
Related LinksV28C15, V28C15H100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C15H100BS2 Details Description
Related parts for V28C15H100BS2
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 175MA 1.3 OHM datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm Series 120 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A D2PAK datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf