Vicor Corporation V28C15T100B2
V28C15T100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C15T100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V28C15T100B2.pdf
Availability of V28C15T100B2
QUANTITY
V28C15T100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C15T100B2
Internal Part NumberEIS-V28C15T100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C15T100B2
Related LinksV28C15, V28C15T100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C15T100B2 Details Description
Related parts for V28C15T100B2
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 23POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 1BKN/80 AR CU datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RFID INTERFACE IC; 125KHZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3A SOT-223 datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf