Vicor Corporation V28C24C100B
V28C24C100B picture photo
Mfg. Part Number
V28C24C100B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24C100B.pdf
Availability of V28C24C100B
QUANTITY
V28C24C100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24C100B
Internal Part NumberEIS-V28C24C100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24C100B
Related LinksV28C2, V28C24C100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24C100B Details Description
Related parts for V28C24C100B
DIODE GP 100V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 6A TO263AB datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
W&C OTHER/EUROPE datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 60MA 1000VAC datasheet.pdf
21000UF 40V 64X105 85C ST datasheet.pdf