Vicor Corporation V28C24C100BG
V28C24C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V28C24C100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24C100BG.pdf
Availability of V28C24C100BG
QUANTITY
V28C24C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24C100BG
Internal Part NumberEIS-V28C24C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24C100BG
Related LinksV28C24, V28C24C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24C100BG Details Description
Related parts for V28C24C100BG
IC ADC STEREO AUDIO 24BIT 16SSOP datasheet.pdf
RES 68 OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 575MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 350MA 1.57 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER OT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SHROUD UL98 400A FUSED 2P datasheet.pdf