Vicor Corporation V28C24M100B
V28C24M100B picture photo
Mfg. Part Number
V28C24M100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24M100B.pdf
Availability of V28C24M100B
QUANTITY
V28C24M100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24M100B
Internal Part NumberEIS-V28C24M100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24M100B
Related LinksV28C2, V28C24M100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24M100B Details Description
Related parts for V28C24M100B
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
6CKT PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
IC CODEC AUD HUB MULTI-CH 72WCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf