Vicor Corporation V28C24M100BG
V28C24M100BG picture photo
Mfg. Part Number
V28C24M100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24M100BG.pdf
Availability of V28C24M100BG
QUANTITY
V28C24M100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24M100BG
Internal Part NumberEIS-V28C24M100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24M100BG
Related LinksV28C24, V28C24M100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24M100BG Details Description
Related parts for V28C24M100BG
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf