Vicor Corporation V28C24M100BS
V28C24M100BS picture photo
Mfg. Part Number
V28C24M100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24M100BS.pdf
Availability of V28C24M100BS
QUANTITY
V28C24M100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24M100BS
Internal Part NumberEIS-V28C24M100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24M100BS
Related LinksV28C24, V28C24M100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24M100BS Details Description
Related parts for V28C24M100BS
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RF CABL HAND FORMABLE SMA M/M 7" datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.84K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
MODEM XBEE 900HP 10K USB datasheet.pdf
33UF 160V 10X16 datasheet.pdf