Vicor Corporation V28C28C100B2
V28C28C100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C28C100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V28C28C100B2.pdf
Availability of V28C28C100B2
QUANTITY
V28C28C100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C28C100B2
Internal Part NumberEIS-V28C28C100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C28C100B2
Related LinksV28C28, V28C28C100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C28C100B2 Details Description
Related parts for V28C28C100B2
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 200MHZ 2.5GS/S 4CH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 350mA Lighting TSOT-23-5 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 10POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf