Vicor Corporation V28C28M100BL
V28C28M100BL picture photo
Mfg. Part Number
V28C28M100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V28C28M100BL.pdf
Availability of V28C28M100BL
QUANTITY
V28C28M100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C28M100BL
Internal Part NumberEIS-V28C28M100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C28M100BL
Related LinksV28C28, V28C28M100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C28M100BL Details Description
Related parts for V28C28M100BL
BATTERY PACK 7.2V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 54FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SCC GAUGE 0 PSID TO 30 PSID datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf