Vicor Corporation V28C36M100BN2
V28C36M100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C36M100BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V28C36M100BN2.pdf
Availability of V28C36M100BN2
QUANTITY
V28C36M100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C36M100BN2
Internal Part NumberEIS-V28C36M100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C36M100BN2
Related LinksV28C36, V28C36M100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C36M100BN2 Details Description
Related parts for V28C36M100BN2
IC FPGA 125 I/O 156CPGA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V LP SOT-23 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 8MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO213AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf