Vicor Corporation V28C3V3H50BF3
V28C3V3H50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3H50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3H50BF3.pdf
Availability of V28C3V3H50BF3
QUANTITY
V28C3V3H50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3H50BF3
Internal Part NumberEIS-V28C3V3H50BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3H50BF3
Related LinksV28C3V, V28C3V3H50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3H50BF3 Details Description
Related parts for V28C3V3H50BF3
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 50PSI datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
OPT SENSOR ROUND LENS K BIN LED datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf