Vicor Corporation V28C3V3H50BG2
V28C3V3H50BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3H50BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3H50BG2.pdf
Availability of V28C3V3H50BG2
QUANTITY
V28C3V3H50BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3H50BG2
Internal Part NumberEIS-V28C3V3H50BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3H50BG2
Related LinksV28C3V, V28C3V3H50BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3H50BG2 Details Description
Related parts for V28C3V3H50BG2
JUMPER-H2730TR/C2016N/H2730TR 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 3.9UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 16A 8.7 MOHM SMD datasheet.pdf