Vicor Corporation V28C48H100BL
V28C48H100BL picture photo
Mfg. Part Number
V28C48H100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48H100BL.pdf
Availability of V28C48H100BL
QUANTITY
V28C48H100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48H100BL
Internal Part NumberEIS-V28C48H100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48H100BL
Related LinksV28C48, V28C48H100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48H100BL Details Description
Related parts for V28C48H100BL
RES SMD 2.7KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 880MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf