Vicor Corporation V28C48H100BL2
V28C48H100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C48H100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48H100BL2.pdf
Availability of V28C48H100BL2
QUANTITY
V28C48H100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48H100BL2
Internal Part NumberEIS-V28C48H100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48H100BL2
Related LinksV28C48, V28C48H100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48H100BL2 Details Description
Related parts for V28C48H100BL2
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MSC26K datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SL-RLS11M PLST 1N/C + 1N/O 1XM20 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 460 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR CUSTOM SOT227 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf