Vicor Corporation V28C5M50BS
V28C5M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V28C5M50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V28C5M50BS.pdf
Availability of V28C5M50BS
QUANTITY
V28C5M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C5M50BS
Internal Part NumberEIS-V28C5M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C5M50BS
Related LinksV28C5, V28C5M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C5M50BS Details Description
Related parts for V28C5M50BS
IDC CABLE - MKC16K/MC16F/MCG16K datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 68POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 2.1MM PNP 12-24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf