Vicor Corporation V300A12C500BF
V300A12C500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12C500BF.pdf
Availability of V300A12C500BF
QUANTITY
V300A12C500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C500BF
Internal Part NumberEIS-V300A12C500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C500BF
Related LinksV300A1, V300A12C500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C500BF Details Description
Related parts for V300A12C500BF
CONN PLUG 12POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1.2A 8-SOIC datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X10.75 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC INTERFACE CARD 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 30POS SMD datasheet.pdf