Vicor Corporation V300A12E500B
V300A12E500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500B.pdf
Availability of V300A12E500B
QUANTITY
V300A12E500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500B
Internal Part NumberEIS-V300A12E500B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500B
Related LinksV300A1, V300A12E500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500B Details Description
Related parts for V300A12E500B
CONN RING 10-12 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/04/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB R/A G50 HP ZI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf