Vicor Corporation V300A12E500B3
V300A12E500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500B3.pdf
Availability of V300A12E500B3
QUANTITY
V300A12E500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500B3
Internal Part NumberEIS-V300A12E500B3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500B3
Related LinksV300A1, V300A12E500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500B3 Details Description
Related parts for V300A12E500B3
IC REG LDO 5.1V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD SHIELD .65X.65" 1PIECE datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A PCB 12POS datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC 2SMD datasheet.pdf