Vicor Corporation V300A12E500BL
V300A12E500BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500BL.pdf
Availability of V300A12E500BL
QUANTITY
V300A12E500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500BL
Internal Part NumberEIS-V300A12E500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500BL
Related LinksV300A1, V300A12E500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500BL Details Description
Related parts for V300A12E500BL
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 110A MTK datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
FASTIN-ON RCPT HSG datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 50 V datasheet.pdf