Vicor Corporation V300A12E500BL3
V300A12E500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500BL3.pdf
Availability of V300A12E500BL3
QUANTITY
V300A12E500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500BL3
Internal Part NumberEIS-V300A12E500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500BL3
Related LinksV300A12, V300A12E500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500BL3 Details Description
Related parts for V300A12E500BL3
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW MSD datasheet.pdf
RES SMD 137KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K SPI 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 5 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf