Vicor Corporation V300A12H400BN2
V300A12H400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12H400BN2.pdf
Availability of V300A12H400BN2
QUANTITY
V300A12H400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A12H400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H400BN2
Related LinksV300A12, V300A12H400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H400BN2 Details Description
Related parts for V300A12H400BN2
CAP CER 0.82UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 35.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf