Vicor Corporation V300A12H500BF
V300A12H500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500BF.pdf
Availability of V300A12H500BF
QUANTITY
V300A12H500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500BF
Internal Part NumberEIS-V300A12H500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500BF
Related LinksV300A1, V300A12H500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500BF Details Description
Related parts for V300A12H500BF
IC LED Driver Linear 120mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
WIRE SDL LOCK TOP ADH MNT NAT datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 12M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf