Vicor Corporation V300A12H500BF2
V300A12H500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500BF2.pdf
Availability of V300A12H500BF2
QUANTITY
V300A12H500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A12H500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500BF2
Related LinksV300A12, V300A12H500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500BF2 Details Description
Related parts for V300A12H500BF2
JUMPER-H1501TR/A3049R/X 10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SMART CARD READER W/PM 28-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
I CORE CHOKE 0.68MH 2A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
IMCV MEDIALINX TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf