Vicor Corporation V300A12H500BF3
V300A12H500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500BF3.pdf
Availability of V300A12H500BF3
QUANTITY
V300A12H500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A12H500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500BF3
Related LinksV300A12, V300A12H500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500BF3 Details Description
Related parts for V300A12H500BF3
BATTERY PACK 12.0V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM RED 8" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM FO VERT 7MM datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf