Vicor Corporation V300A12M400B3
V300A12M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12M400B3.pdf
Availability of V300A12M400B3
QUANTITY
V300A12M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M400B3
Internal Part NumberEIS-V300A12M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M400B3
Related LinksV300A1, V300A12M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M400B3 Details Description
Related parts for V300A12M400B3
Crystal 25.2235MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1000V 115A TO200AB datasheet.pdf
RES 510 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SPI/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
ER 54C 54#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
LF to 2.5 GHz TruPwr⑩ Detector IC datasheet.pdf